Which sectors can stand out after corona virus?
19 Nisan 2020

“İşyeri Kiralarında KDV ve Stopaj İndirimi Can Suyu Olacak”

31.07.2020 Gün ve 312020 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2812 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile kira ödemelerinde Katma Değer Verisi ve Stopaj oranları değişti. Yeni düzenlemeye göre 31.12.2020 tarihine kadar işyeri kiralama hizmetinde yüzde 18 olan KDV yüzde 8’e, yüzde 20 oranında uygulanan gelir vergisi stopaj oranı ise yüzde 10’a düşürüldü.

Kiracılar açısından uygulanan bu indirimin esnaf ve tacirler için can suyu olacağını belirten Fon sanal ofis satış müdürü Makbule Yılmaz,“Stopaj, iş yeri olarak kullanılan gayrimenkullerin brüt kira bedelleri üzerinden alınan bir vergi türüdür. Kiracı tarafından ödenen stopaj aslında mal sahibi adına vergi dairesine ödenmekte. Bu ödemelerde yapılan indirim ile pandemi(korona) sürecine önemli bir katkı sunulmuş olacak” dedi.

TESK’in Haziran ayı verilerine göre Türkiye’de 2 milyon 58 bin 615 işletme ve 1 milyon 906 bin 219 esnafın olduğunu belirten Makbule Yılmaz “GİB istatistiklerine göre 2020 Haziran ayı itibari ile Gelir stopaj vergisi faal mükellef sayısı 3 milyon 4 bin 259’a yükselirken, KDV mükellefi sayısı da 2 milyon 827 bin 139 oldu.  Yapılan düzenleme çok sayıda mükellefi etkiliyor” dedi.

Fon sanal ofis satış müdürü  “Gelir Vergisi Kanunu’nun 94 üncü maddesinde sayılan kişi, kurum ve kuruluşlar; gayrimenkul sermaye iradına konu mal ve hakları kiralamaları durumunda, bu kapsamda yapacakları kira ödemeleri üzerinden gelir vergisi kesintisi (tevkifat) yapmak zorundadırlar. Kiracı olan söz konusu kişi ve kuruluşlar, yaptıkları kira ödemelerinin brüt tutarı üzerinden yılsonuna kadar %10 oranında gelir vergisi kesintisi yapacaklar. Bu durumda kira geliri elde eden mükelleflerin gelir vergisi artmış olacak” dedi.

Kontratlarda yer alan maddelere bakılması gerektiğini belirten Fon sanal ofis satış müdürü Makbule Yılmaz “Örneğin kira bedeli KDV dahil aylık 10 bin TL yazıldı ise, bu durum kiracı için bir avantaj oluşturmayacaktır. Ayrıca kira kontratları yazılırken kira bedelinin net mi brüt mü olduğunun açıkça yazılmış olması gerekir. Yazılmaması durumunda bu kira bedeli brüt kira olarak kabul edilmektedir” dedi.

TÜİK verilerine göre Güven endeksinin hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde yükseldiğini belirten Makbule Yılmaz “Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Temmuz ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe %20,2, perakende ticaret sektöründe %9,6 ve inşaat sektöründe %11,6 arttı” dedi.

Kaynak:

https://www.avcilarhabermerkezi.com/

Tarih:

19 Nisan 2020 - 14:56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir